Ivan Olbracht - Nikola Šuhaj lúpežníkVydavateľstvo: Svoboda, Praha

Rok vydania: 1947

Dielo čerpá námet z Ukrajiny, ktorú autor poznal zo svojho pobytu v Koločave. Do tejto dedinky prišiel desať rokov po smrti Nikolu Šuhaja, teda dosť málo času na to, aby sa naň zabudlo, a na druhej strane dosť času na rozličné povesti, ktoré okolo života tohto ukrajinského hrdinu vznikali.

Román začina vysvetlením príčiny nezraniteľnosti Nikolu - nie je to skutočnosť. Nikola zbehol s nejakým Nemcom z vojny a skrývali sa u starej baby, ktorá ich chcela oženiť so svojimi škaredými, špinavými dcérami. Za to ich učinila nesmrteľnými. Raz Nikola a jeho priateľ zistili, že baba je bosorka, tak radšej ušli. Chceli sa poraniť navzájom, aby už nemuseli bojovať, ale zistili, že bosorkine čary spôsobili, že sa ich žiadna guľka nedotkne. Takúto verziu rozprával pastier spisovateľovi.

V ďalšej kapitole, nazvanej Koločava, je opísaný Nikolov návrat domov z vojny, jeho stretnutie s milou Eržikou a pomery na dedine - Ukrajincov, Židov i četníkov. V dedine žije i Lenard Béla, ktorý chce Nikolu chytiť. Prvýkrát mu to nevyjde. Nikola žiada Eržiku o ruku. Eržika súhlasí, ale jej otec Ivan Drač a brat Juraj nechceli. Nikola Eržiku nakoniec predsa dostal.

Raz išiel po hore a dozvedel sa od detí, aké legendy o ňom panujú, i o nezraniteľnosti. Začal spomínať na národného hrdinu Oleksa Dobruša a rozmýšľal, či by nemohol byť jeho následovníkom. Pomaly prichádzali správy o tom, že Nikola lúpi. Kradol bohatým Židom. Bol chytený a uväznený. Ale Eržika predala dve kravy a podplatila strážcu, aby Nikolu pustil. Četníci však Nikolu neprestávajú naháňať. Nikolovi sa podarí uniknúť, Eržika na to doplatí zdravím.

Ďalšia kapitola Oleksa Dobruš je spomienkou na legendárneho ukrajinského lúpežníka, ktorý zahynul zradou ženy. Nikola sa dozvie, že lúpia jeho bývalí priatelia a vinu zvaľujú na neho. Rozhodne sa, že ich zabije. Za Nikolom príde jeho pätnásťročný brat a už pri ňom zostane.

V kapitole Eržika vysvetľuje autor, prečo mal Juraj nerád Eržiku. Myslí si, že ho Eržika zradí. Eržika ho trochu podvádza s četníkom Svozilom, avšak v duši ostáva verná Nikolovi. Pomocou Svozila sa dozvie o hone na Nikolu a vopred ho varuje. Nikola s Jurom sa opäť zachránia. Nikola sa dozvie, že Derbak Derbačok ho zradil. Preto mu vypáli dom.

Ihnat Sopko a Danilo Jasinko, Nikolovi bývalí priatelia, sa rozhodnú, že Nikolu zabijú. Nikola zabije Svozila, ktorého pristihne pri svojej žene. Eržiku zadržia, jej dom vypália.

Ihnata a Danilu presvedčí odmena 30 000 korún za Nikolu v tom, že ho majú zabiť. Pri holení ho zabijú sekerou, Juraja tiež. Odmenu však nedostali, tú si rozdelili četníci.

V závere autor opisuje, čo sa stalo po Nikolovej smrti a povesti okolo neho.